Минулого тижня на каналах окупантів побільшало маніпуляцій та фейків, які стосувалися звинуваченню українських Сил оборони та безпеки в обстрілах Енергодару, при якому постраждали співробітники ЗАЕС. В топі також залишається дезінформація щодо успішної ліквідації військових цілей силами російської армії, боргах Зеленського перед Заходом та перекладанням відповідальності за вбивство цивільних людей та пошкодження житлових об’єктів на українські сили ППО. Крім того, окупанти знову брехали про мобілізацію; відсутність загроз для ЗАЕС за результатами звіту МАГАТЕ, створення гітлер'ю́генде в Україні, а також слабшанню міжнародної західної підтримки через довготривалу війну.
Кожен третій фейк від загальної кількості дописів, які розповсюджували телеграм-канали колаборантів і окупантів в Запорізькій області, стосувався дій української армії та українських спецслужб – обстріли підстанції «Луч» в Енергодарі; атака ЗСУ на мирне селище Пологи; українські спецслужби вели підготовку бойовиків на території Близького Сходу. Демонізація ЗСУ також продовжує залишатися в топі повідомлень, які тиражують в проросійських телеграм-каналах і пропагандистських російських медіа. Українська армія і її дії залишаються базовим подразником агрегатора маячні для окупантів.
Разом з тим, цього тижня помітно побільшало фейків, пов'язаних з дискредитацією України та її найвищих посадових осіб, зокрема історія з придбанням Bugatti за €4,5 млн Оленою Зеленською чи розміщення в базі Миротворець Каньє Веста за візит до Москви
Також високий показник брехні – 14% стосувався дій російської армії – завдання ударів по штабам СБУ та ГУР, знищення військової техніки та інфраструктурних об’єктів на території України та багато іншого. Ще 12% фейків стосувалися відсутності підтримки заходу та міжнародною тематикою. Ще 2-6% фейків припало на соціальну тематику, економіку, мобілізацію та просування ідеології Росії.
За тиждень з 1 по 8 липня 2024 року, майже не змінилася картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися однойменний телеграм-канал так званого колаборанта-блогера, що отримав посаду очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проектів та підтримки ветеранів громадської палати РФ» Володимира Рогова з 31% маніпуляцій. На другому місці опинився канал «Днепрорудный Сегодня», який містив 18% неправдивої інформації від загальної кількості контенту. Канал «Запорожский Вестник» цього тижня опублікував 17% дописів, які містили маніпуляції. В окупаційному каналі «Токмак Сегодня» 14% з усіх дописів містили маніпуляції.
Продовжують залишатися маніпуляторами і телеграм-канали “Администрация города Мелитополь ” та «Бердянск Атуально (по 6% дописів були маніпулятивними), і “Мелитопольская районная администрация» (4%).
Абсолютним лідером з фейків цього тижня став телеграм-канал Владимира Рогова. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології росії, а також були присутні фейки щодо ЗСУ, мобілізації, діяльності російської армії та соціальної тематики – трохи більше 13% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал «Евгений Балицкий» опублікував на своєму каналі 12% фейків, а «Токмак Сегодня»– 11%. На каналы «Бердянск Актуально» ми нарахували 6% фейків, в телеграм-каналах «Запорожский Вестник» загалом 5% фейків та «Дніпропудній Сегодня» – 4%. Ще 3 каналів на диво цього тижня взагалі були без фейків – «Администрация Города Мелитополь», «Типичная Акимовка» и «Мелитопольская районная администрация».
Всього ж телеграм-каналах було виявлено 85 маніпуляцій (або 17%) і 35 фейків (7%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах), це на 1% менше, ніж минулого тижня. Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.
Фейк про продаж Зеленським сільськогосподарських земель України іноземцям
Російські пропагандисти зайнялися розповсюдженням нового фейку щодо продажу 40% сільськогосподарських земель в Україні західним компаніям.
Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» на початку липня опублікував новину про те, що президент України Володимир Зеленський ухвалив закон, який дозволяє іноземним компаніям купувати сільськогосподарські землі в Україні
«На данный момент 3 компании купили на Украине 17 млн. гасельскохозяйственныхземель. Эточутьменьшеполовинывсехс/хземель – 42.7 млн. га. Ещеодинтакойзакупивсяукраинскаяземляуйдетсмолотка», – зазначає телеграм-канал.
Як доказ правдивості цих слів, автори приводять уривок з брифінгу нардепки Юлії Тимошенко, яка зазначає, що сільськогосподарські землі можуть без обмеження продаватися іноземним компаніям.
Цитата Тимошенко була зроблена 28 квітня 2021 року під час ухвалення закону про запровадження в Україні вільного ринку землі. У законі справді прописана можливість іноземців та іноземних компаній набувати у власність землю в Україні.
Але при цьому іноземці та іноземні компанії як і раніше, до відкриття ринку землі, не можуть купляти або іншим шляхом набувати у власність землю сільськогосподарського призначення. Мова йде ВИКЛЮЧНО про земельні ділянки несільськогосподарського призначення
Скасування обмеження щодо сільськогосподарських земель може бути предметом розгляду всеукраїнського референдуму. Єдине виключення – спадкування, але і в цьому випадку земельна ділянка повинна бути продана (обміняна, подарована і т.п.) спадкоємцем протягом року з дня її прийняття у спадщину.
З 1 січня 2024 року почався другий етап земельної реформи. Землю тепер можуть купувати не лише фізособи, а й компанії, ліміт також збільшено — до 10 тис. га. Утім, як на першому, так і на другому етапі земельної реформи, купувати землю іноземним компаніям заборонено. навіть українські агрохолдинги, що мають іноземних бенефіціарів, не мають доступу до українського ринку землі.
У Запорізькій області окупаційна влада маніпулює на темі підпалів автомобілів ЗСУ
Представники окупаційної влади разом з російською пропагандою продовжують маніпулювати на темі підпалів автомобілів військовослужбовців та ТЦК, які нібито пов’язані з «втомою простих мешканців» від війни.
У ніч на середу, 10 липня, в Україні спалили одразу чотири автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Відповідну інформацію опублікувало видання «Страна» з посиланням на правоохоронні органи.
Тему активно підтримують в окупаційних телеграм-каналах у Запорізькій області.
«В Одессе снова подожгли военный микроавтобус ТЦК/ВСУ Инцидент произошел на Поскоте по ул. Заболотного, 26. Микроавтобус выгорел полностью. Разочарование, злоба и негатив растут у простых жителей Украины, которые устали и больше не хотят отдавать жизни за жирующего на крови президента», – написав телеграм-канал «Запорожский Вестник».
Цей підпал насправді був, однак він немає нічого спільного з ТЦК та «розчаруванням простих мещканців». Крім знищеного мікроавтобуса згоріли також бронежилети, каски, кевларові пластини, радіостанції та підсилювачі зв’язку, які купували волонтери для 8 українських воїнів.
В Нацполіції зазначають, що від початку 2024 року в соціальних мережах активізувалися спецслужби країни-агресора, які залучали до підпільної підривної діяльності осіб віком від 13-ти років. Працівники спецслужб РФ обіцяють неповнолітнім за підпали щедру грошову винагороду.
Те, що в таких інцидентах мова йде про замовників з Росії підтверджує і той факт, що на одному з найбільших російськомовних даркнет-майданчиків з 6 червня з'явилися відразу чотири замовники, які шукають виконавців для підпалу військових автомобілів в Україні.
Оголошення розміщені в розділі для так званих "спортиків" – фізично міцних людей, готових бити або калічити інших за винагороду, а також робити підпали та інші форми псування майна. Спочатку практика найму цих людей була поширена на ринку наркотиків для покарання недобросовісних наркокур'єрів, проте пізніше поширилася на інші сфери.
Замовники пропонують за підпал автомобілів українських силовиків та співробітників ТЦК у Львові, Києві, Дніпрі, Одесі та інших містах від 1500 до 2000 доларів. Заявки розміщені російською мовою, їх автори — користувачі, що недавно зареєструвалися, не проявляли активність в інших розділах майданчика. Зв'язок із виконавцями вони здійснюють через зашифровані месенджери або «Телеграми».
Один із замовників стверджує, що діє нібито лише з міркувань пацифізму. Цей користувач вдень у середу закрив угоду з виконавцем успішного підпалу військового автомобіля, коли в новинах з'явилися повідомлення про спалення машин ЗСУ.
Раніше спецслужби європейських країн повідомляли про подібні підпали, організовані іноземцями, яких російські агенти завербували онлайн, у тому числі в зашифрованих чатах. Так, наприклад, було завербовано російського німця Дітера (Дмитро) Шмідта, затриманого у справі про підготовку диверсії на військовій базі в Баварії, пише видання Washington Post з посиланням на джерела. Раніше Шмідт воював проти України на боці ЛДНР.
Латиноамериканець, який прибув цього літа до Чехії і підпалив автобусне депо, отримав завдання здійснити диверсію за грошову винагороду в російськомовних телеграм-чатах, повідомляє видання Investigace. У квітні чотирьох людей було затримано в Лондоні за підпал складу з гумдопомогою для України. Влада Британії запевняє, що вона також отримала винагороду з Росії.
Маніпуляції щодо негідної поведінки футбольних фанатів через перевернутий прапор
Російська пропаганда через підконтрольні медіа та телеграм-канали окупаційної влади продовжує знецінювати Україну. Цього разу вони поширили неправдиве повідомлення про нещодавно нанесені образи боснійським футбольним фанатам через перевернутий прапор.
Так, під час проведення євро-2024 з футболу окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» на початку липня опублікував допис про те, що фанати України перевернули прапор Росії, щоб образити Путіна, але через це "отримали" від боснійських футбольних фанів.
«Фанаты Украины перевернули флаг России, чтобы оскорбить Путина, но фанаты Боснии подумали, что это сербский флаг и напали на них», – приводить скрін допису з твіттера спортивного оглядача з ніком «Sam Street».
Автори «Токмак Сегодня» додали до скріна власний підпис: «Нет такого уголка на планете, где чубаноиды не могли бы попасть в котёл».
Це класична маніпуляція, оскільки історія з перевернутим прапором і непорозуміння з боснійськими фанатами справді не вигадана та мала місце, але … три роки тому.
Сам допис у твіттері Sam Street в реальності був розміщений не в липні 2024 року, а у листопаді 2021 року. А сама подія відбулася за день до цього, 16 листопада, під час відбору ЧС-2022 на стадіоні у боснійській Зениці. Частина футбольних фанатів вивісила на трибуні перевернутий прапор Росії, бажаючи потролити прихильників Кремля, але ситуація мала подвійне дно. Річ у тому, що перевернутий прапор РФ – майже як дві краплі схожий на прапор Сербії, яку в мусульманській частині Боснії та Герцеговини на дух не виносять після кровопролитної війни у 90-х.
В результаті справа скінчилася б сутичкою, якби не оперативне втручання боснійської поліції, яка за повідомленням видання UA-Футбол тоді вгамувала вже готових до бійки фанатів.
Джерело: 061.ua