Зв'яжіться з нами

Привіт, що ти шукаєш?

Запоріжжя

Замах на Умєрова, цензура від Facebook та стосунки з військовими: про що брехала окупаційна влада у Запорізькій області

Майже кожен п’ятий матеріал, який публікують в своїх телеграм-каналах колаборанти та самопроголошені керівники окупованих територій Запорізької області, містить або недостовірну, фейкову інформацію, або маніпуляцію. Найбільше фейків знову було про діяльність української армії, мобілізацію, досягнення російських вояк, антиукраїнську риторику, територіальну цілісність та просування ідеології Росії і економічних питань. Такими стали результати тижня роботи проєкту “Перевірено.Запоріжжя”.

З 5 по 9 серпня ми проаналізували 465 повідомлень колаборантів в 10 телеграм-каналах, які працюють на тимчасово окупованих містах Мелітополь, Бердянськ, Енергодар, Токмак, смт. Якимівка, Дніпрорудне. Також ми аналізували канали основних колаборантів області: Євгена Балицького і Володимира Рогова. Всі вони тиражують фейки та маніпуляції, передруковуючи їх з російських пропагандистських ЗМІ й один в одного. За п'ять днів ми знайшли 52 маніпуляції і 30 фейків.

Найбільше фейків за кількістю ми знайшли на каналі «Запорожский Вестник» (11 фейків) і «Токмак Сегодня» (8 фейков). За кількістю фейків відносно загальної кількості дописів в ТГ- каналі цього тижня лідирували чотири канали – однойменний канал так званого «очільника громадського руху «Мы вместе с Россией» Владимира Рогова (11%), Токмак Сегодня (10%) та « Запорожский Вестник (10%) та канал окупаційного губернатора Євгена Балицького з 9% від загальної кількості.

Всього за аналізований період 6% від загальної кількості дописів були фейками, ще 11% – маніпуляціями. Серед найпоширеніших тем, про які транслювали недостовірну інформацію, були діяльність української армії (28%), діяльність російської армії (23%), знецінення та дискредитації України (12%), територіальна цілісність (11%). Менше, ніж минулого тижня, колаборанти створювали фейки, спрямовані насоціальну тематику та мобілізацію (по 7% відповідно), а також просування ідеології Росії та інше (по 5%).

Фейк про замах на міністра оборони України

Пропагандистські медіа та окупаційна влада через підконтрольні телеграм-канали синхронно почали розповсюджувати інформацію, що 8 серпня на міністра оборони України Рустема Умєрова нібито було скоєно замах.

Так, відповідний допис з’явився на однойменному телеграм-каналі колаборанта та очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова.

«Поступает информация, что на министра обороны ЗеРейха Рустема Умерова произошло покушение. В Киеве — рядом с ним сработало взрывное устройство, министра увезли на скорой. Состояние пациента пока неизвестно», – пише Рогов, посилаючись на неназваного українського блогера.

Окупаційний посадовець Володимир Рогов не вперше виступає автором різних дезінформацій. Але, як і раніше, цю новину було вигадано.

В день, коли окупаційні посадовці повідомили про замах на міністра, Рустем Умеров виступав на презентації мобільного додатку "Армія+". Відео виступу Умерова можна знайти у мережі.

Також дезінформацію про замах на главу Міноборони спростували й у відомстві. У Центрі протидії дезінформації зазначили, що подібними інформаційними атаками російські пропагандисти намагаються вкотре дестабілізувати ситуацію в країні.

«Центр верифікував інформацію у Міністерстві оборони та зазначає, що вона не відповідає дійсності», — сказано у повідомленні.

Маніпуляції на темі романтичних відносин з військовими в Україні

Минулого тижня представники окупаційної влади почали вибірково поширювати на своїх телеграм-каналах шматки з неіснуючими формулювання зі статті The New York Times «Війна руйнує сферу знайомств для жінок в Україні». У статті автори розказують про те, що хоча прагнення кохання може здаватися не таким важливим на тлі ракетних атак, відключень електроенергії та нестачі їжі, багато українців стверджують, що їм потрібні романтичні стосунки, щоб впоратися з травмами життя у країні під час війни.

Окупаційний телеграм-канал «Запорожский вестник» робить коротку вижимку цієї статті такими словами:

«Многие мужчины незалежной сейчас находятся на фронте или уклоняются от мобилизации, либо же вернулись с фронта с психологическими травмами. Мужчины не хотят вступать в отношения из-за страха, что их могут в любой момент призвать в ВСУ. Украинки признаются, что не готовы связывать жизнь с военными, зачастую уже получившими увечья во время конфликта — они опасаются, что боевики могут попросту сорваться».

Насправді, таких формулювань в оригінальній статті немає, а тези про чоловіків, що повернулися з фронту психологічними проблемами і жінки не хочуть будувати з ними романтичні стосунки через страх стати жертвою фізичного насилля абсолютно не відповідає дійсності.

В статті розглядається декілька проблем, які не даютть можливості українцям будувати стосунки. Через повномасштабне вторгення Росії в Україну загинули десятки тисяч чоловіків . Багато перебуває на передовій, деякі покинули країну , а інші не бажають залишати свої домівки, боячись отримати повістку У застосунках для знайомств все більше чоловіків у військовій формі або з протезами кінцівок. Не всі вони готові до довготривалих стосунків, а певні жінки, які виступають у якості коментаторок, розказують, що такі стосунки є ризиковими.

Одна з дівчат пригадала, як військовий, з яким вона колись зустрічалася, розірвав стосунки після того, як отримав поранення. “Він сказав: “Ти знайдеш в Києві когось кращого за мене. Це було дуже боляче”, – сказала вона.

Одночасно з цим наводиться приклад 38-річного Сергія Чуйкова, солдата, який втратив на війні ліву ногу і тепер носить протез. Він приходив на швидкі побачення і багато жінок хотіли зустрітися з ним ще і будувати стосунки.

Журналісти стверджують, що війна також посилила ідеологічні розбіжності, руйнуючи потенційні відносини, які могли розвиватися до конфлікту. Деякі жінки тепер відмовляються зустрічатися з особами, які ухиляються від призову. Також часто можна побачити, як жінки в застосунках для знайомств відмовляються зустрічатися з російськомовними людьми.

Фейк про те, що критикам трансгендерних спортсменів Facebook видаляє сторінки

У серпні 2024 року в ЗМІ та соцмережах з'явилися повідомлення, ніби компанія Meta заблокувала аккаунт біолога у Facebook за те, що він написав про алжирську спортсменку в X. Ми перевірили, наскільки коректні такі твердження.

Окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» з посиланням на акаунт Swiss Vatnik опублікував новину про те, що знаменитого британського популяризатора науки і творця слова "мем" Річарда Докінза забанили в одній з соцмереж за те, що він назвав боксерку з Алжиру Імана Халіфа «чоловіком».

Пока мы спали, на страницах «Мордокниги» господина Цукерберга разразился необычный скандал: суппорт американской соцсети взял и недолго думая удалил аккаунт ученого биолога Ричарда Докинза только за то, что он назвал победителя олимпиады по боксу Имана Хелифа — мужчиной. Все-таки Докинз не блогер самоучка, знающий биологию по роликам в YouTube – это человек, всю жизнь занимающийся наукой и в своем блоге он заявил, что алжирец Хелиф является мужчиной, поскольку в его ДНК содержатся XY-хромосомы», – пише Токмак Сегодня.

У пості також наводиться твіт вченого, де він розповів про блокування, але при цьому у публікацій прямо не вказано, в якій саме соцмережі Докінз написав про Хеліф.

29 липня у своєму профілі в соцмережі X Докінз розмістив пост (вже видалений, але його копія залишилася в кеші Google), в якому поділився посиланням на статтю вкрай правого сайту Reduxx із заголовком: «Терміново: Дві "боксерки» ", які змагатимуться на паризькій [Олімпіаді] 2024 року, раніше були дискваліфіковані з жіночого чемпіонату світу за наявність "XY-хромосоми"». Докінз супроводив посилання підписом: «Двоє чоловіків, які видають себе за жінок, матимуть можливість побоксувати зі справжніми жінками на Олімпійських іграх». Однією зі згадуваних у тексті спортсменок була алжирська боксерка Іман Хеліф, яка стала однією з персон паризької Олімпіади, що найбільш обговорювалися.

2 серпня також у соцмережі X Докінз поскаржився, що Facebook заблокував його обліковий запис: «Моя сторінка на Facebook була видалена без будь-яких причин, і ми не отримали відповіді ні від Meta, ні від Facebook для вирішення проблеми. Справа в якихось моїх словах? Допис набрав понад 110 000 переглядів/

Наразі обліковий запис Докінза у Facebook доступний. Як повідомляє сайт Friendly Atheist, профіль вченого було відновлено не пізніше 11 серпня. Ми не знайшли у фейсбуці Докінза будь-яких постів про Хеліф. Звісно, ​​біолог міг видалити допис. Однак він 10 серпня сам заявляв, що «твітнув» про боксерку, тобто написав саме в соцмережі X, де цей пост насправді опублікували 29 липня. Тож деякі окупаційні Telegram-канали як мінімум помилилися в тому, що вчений писав про спортсменку. Більше того, сам Докінз не стверджував, що його обліковий запис у Facebook був заблокований саме через твіт про Хеліф.

Новину про видалення акаунту Докінза прокоментувала директор Meta зі зв'язків із громадськістю та комунікацій Дані Левер.

«Все було зовсім не так. Акаунт пана Докінза, здається, був зламаний, тому ми вжили заходів, щоб захистити його та запобігти неправомірному використанню сторінки. Цей крок було зроблено 30 липня. Його останній пост був опублікован 25 липня. ще до початку Олімпійських ігор, і навіть не була пов'язана з боксом. Ця дія (блокування. — прим. ред.) ніяк не пов'язана з контентом, розміщеним паном Докінзом, і зараз ми в процесі відновлення сторінки чекаємо, коли вона буде захищена. Хоча ми були зосереджені на забезпеченні безпеки сторінки, ми шкодуємо, що не змогли повідомити про це власника облікового запису більш оперативно», — заявила Левер.

У той же день вона написала і самому вченому: «Видалення вашої сторінки було запобіжним заходом у зв'язку з ознаками потенційної компрометації, а не через будь-які проблеми з розміщеним вами контентом. Ми активно працюємо над захистом сторінки та оперативно її відновимо, як тільки забезпечимо їй безпеку. Можливо, ви не були вчасно повідомлені, поки ми були зосереджені на захисті вашої сторінки, і за це ми вибачаємося».

Раніше ми вже писали про детальний розбір фейку щодо трансгендерності алжирки Іман Хеліф.

Джерело: 061.ua