Зв'яжіться з нами

Привіт, що ти шукаєш?

Запоріжжя

У Запоріжжі на 17% зросло забруднення атмосферного повітря: чому це відбувається і як вирішити проблему

В атмосферному повітрі Запоріжжя дуже багато забруднюючих речовин. Більшість з них -  антропогенного походження, де джерелами викидів є промислові підприємства. В 2023 році стан атмосферного повітря значно погіршився, про що свідчать результати моніторингу центру контролю та профілактики хвороб.
Про це стало відомо від час брифінгу в Медіацентрі щодо стану атмосферного повітря в Запоріжжі, передає 061.
Відсоток нестандартних проб (забруднення повітря) в середньому складає 17%, проте влітку 2023 року подекуди він доходив до 40% через складні метеорологічні умови розсіювання забруднюючих речовин. Найбільш забрудненим районом Запоріжжя є Заводський район з 75% нестандартних проб, у Шевченківському районі 56% нестандартних проб, у Вознесенівському районі – 36%, у Дніпровському районі  - 23%, у Олександрівському районі майже 30%, у Комунарському районі –близько 12%. У Хортицькому районі відхилення від нормативів не реєструвалося, це типова картина для нашого міста.
"За 9 місяців ми відібрали 2595 проб атмосферного повітря і провели 10500 досліджень. Відсоток зареєстрованих відхилень від норми склав 17,4%. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, це було 16%. Тобто, ми бачимо деяке збільшення кількості нестандартних проб, що свідчить про все ж таки погіршення якості атмосферного повітря. Щодо речовин, які складають забруднення атмосферного повітря у 23 році, найбільший відсоток складає сірковуглець –  майже 43%, сірководень – 24%, аміак – 4%, формальдегід – 11%, озон середньодобовий – 55%, фенол – майже 20% і пил загальний – 4%. Ми розглянули більше тисячі звернень громадян. Найбільше скарг надходило з Шевченківського, Заводського і Вознесенівського районів міста», – прокоментувала заступниця генерального директора з впровадження системи управління якістю лабораторних досліджень ДУ «Запорізький ОЦКПХ МОЗ» Ольга Гаврікова.
Директор департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації Антон Петрухін звернув увагу на те, що лише після початку активної фази війни було помічено деяке зменшення забруднення протягом лютого-квітня 2022 року, коли майже всі підприємства тимчасово призупинили свою діяльність.
«Після цього, починаючи з травня забруднення повернулося до звичного стану і в такому стані перебуває і до сьогоднішнього дня. Це каже про те, що навіть після того, як підприємство зменшило обсяг виробництва, але кількість забруднень не зменшується. Чому це відбувається? Тому що основні підприємства, які провокують ці викиди, це забруднення, вони менше вкладаються зараз в заходи щодо зменшення цього забруднення. В тому числі заходи щодо проведення регламентних робіт, плану попереджувальних ремонтів, заміни газоочисних систем, не проваджуються нові заходи щодо модернізації виробництва. Всі ці проєкти на сьогодні заморожені і не виконуються підприємствами. Для міста Запоріжжя це є великою проблемою, тому що всі власники підприємств на сьогодні не виконують своїх зобов'язань, посилаючись на воєнний стан», – зазначив він.

Посадовці з департаменту захисту довкілля наголошують на тому, що потрібен контроль над роботою підприємств щодо дотримання технічних регламентів, а також необхідно впровадити програму поетапного зниження викидів забруднюючих речовин, яка зараз розробляється  на замовлення Запорізької міської ради Інститутом громадського здоров'я ім. О.М. Марзєєва.
Представники влади зазначають, що хоч позапланові перевірки для заводів наразі не проводяться через воєнний стан, проте в окремих випадках, якщо мова йде про обґрунтування наявності загроз життю та здоров'я, то такі перевірки за дозволом Міндовкілля можуть і мають бути проведені.
«Кожне підприємство повинно розуміти, що не буде у нього часу та декілька років для того, щоб впроваджувати екологічні заходи. Це потрібно робити вже сьогодні, виправляти і впроваджувати. Якщо якесь підприємство на сьогодні ще не потрапило під наш нагляд та ми ще не прийшли з перевіркою, не організували нараду, це не означає, що про них ми забули. Ні. Ми збираємо зараз інформацію по кожному підприємству. Всі вони знаходяться під нашою увагою. Наприклад, 5 вересня вперше було проведено публічне обговорення під час військового стану для підприємства Дніпроспецталь. Ми опрацювали механізм, яким чином впроваджувати заходи, які можуть бути включені як обов'язкова умови до дозволу на викиди. Це робиться для того, щоб підприємство було зобов'язано ці заходи впроваджувати», – прокоментував Антон Петрухін.
Екологи наголошують на тому, що після впровадження програми поетапного зниження забруднюючих речовин у Запоріжжі всі підприємства зобов’язані будуть виконувати організаційні та технічні заходи –  заміна фільтрів, модернізація, тощо.
«Програма вже поставить якісь рамки, і підприємства, як вкладники в забруднення атмосферного повітря всього міста, мають їх враховувати. Наразі, коли такої програми немєа, кожне підприємство розробляє свої документи. В цих документах видно, що у підприємстві нібито все гаразд. Але ж, коли підприємства знаходяться поряд один з одним і об'єднуються в промислові вузли, це і створює проблему, коли вклад кожного підприємства значний. А сукупний стан визначить саме ця програма», – підсумувала Ольга Гаврікова.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що у Запорізькій області збитки від забруднення ґрунтів через війну перевищили 12 млрд гривен
Джерело: 061.ua