Перша підземна школа на території Запорізької області вже почала працювати в тестовому режимі.
Вона розташована в Комунарському районі Запоріжжя і має працювати в дві зміни.
Як розповідає директорка навчального закладу Людмила Златова, підрядник розпочав будівництво в червні, а 11 грудня школа була готова до відкриття. 12 грудня її відвідав президент України Володимир Зеленський. Для учнів цієї школи це був перший за останні чотири роки навчальний день в очному форматі.
«4 роки не було очного навчання. Діти навчалися лише онлайн. У нас не було умов, аби вивести дітей», – говорить Людмила Іванівна.
Вона показує просторні коридори підземної школи та додає, що тут можна проводити різні активності з дітьми.
«Теплі поли, вентиляція, пожежна сигналізація, камери відеоспостереження, медкабінет, ігрові кутки, санітарні кімнати…. Нові меблі, сучасне обладнання. Тут потужна атмосфера, де діти можуть навчатися. Всього 16 приміщень. Будемо навчатися в дві зміни», – каже директорка.
Загалом в школі навчається 654 дитини, з них 436 – залишаються безпосередньо в місті Запоріжжі. За словами Людмили Іванівни, 80% батьків вже погодились вивести дітей на офлайн навчання.
«Зараз тестуємо. З 1 Січня ми виходимо на повноцінне навчання. З 1 по 9 класи, групи подовженого дня, старша група дитсадка, який поруч з нами розташований, будуть тут і потім ми заберемо їх в перші класи. Також тут працюють гуртки нашого районного центру естетичного виховання», – каже Людмила Златова.
Нова школа розрахована на 1000 дітей, які тут навчатимуться у дві зміни.
Окрім сучасних меблів для відпочинку і навчання, в коридорах помічаємо настільний футбол, тенісний стіл, шахи. Також заклад оснащений сучасною технікою, в тому числі, і для прибирання приміщення.
Очільник області Іван Федоров пояснює, що безумовно, можна було б обійтися без сучасного інтерʼєру і зекономити на багатьох речах, але робити цього не стали.
«Можна не робити яскравий дизайн, не купувати комфортні меблі, сучасні парти, можна зробити все простим, але наше бажання зробити так, щоб діти захотіли приходити сюди навчатися.
Діти не очікували, що тут буде так класно. Вже у директори школи є заяви від дітей з інших шкіл, які хочуть тут навчатися», – говорить Федоров.
Також він пояснює, що побудувати школу у прифронтовому місті в стислі строки було важливо з репутаційних міркувань.
«Перше завдання – стримати молодь і дати місту розвиватися. Другий момент – на території міста та області за останні 10 років є одиниці об'єктів, які розпочинали будувати і закінчували. Пальців мабуть однієї руки для перерахування готових об’єктів буде забагато. Ми розпочали і за вкрай стислі терміни побудували», – говорить голова області.
Він згадує, як 1,5 роки тому разом із своєю командою був в Гельсінкі, де, за його словами, «цілий культ захисту населення». Побачивши там, як влаштовані школи, укриття та безпекові простори, тоді в вирішили, що у Запоріжжі має бути приблизно так само.
«Ми хотіли зробити не просто пристосовані приміщення, а повноцінні школи», – каже.
Кошторисна документація цієї школи склала 113 млн гривень. 80% цієї суми – це субвенція Міносвіти, решта – гроші міста і області.
«Глибина тут близько 7 метрів. Стеля – десь 2,30-2,40 метрів. Ми будували в 30 км від лінії фронту і той типовий проєкт, який ми отримали від ЮНІСЕФ, трохи вдосконалили в частині товщини. Тут є утеплення. 80 см бетону – нижня плита і верхня – 60 см. Стяжка і далі 2,5-3 метри ґрунту. Всього 1100 кубів бетону в цій школі. Що може витримати? Говорити не буду, але зазначу, що це 90% типів озброєння, яке ворог застосовує», – сказав Федоров.
Сьогодні більше 130 шкіл по території області проводять навчання в офлайн. Щодо саме підземних шкіл, то до кінця року ОВА обіцяє побудувати ще 4 школи. Федоров називає цифри та підбирає формулювання досить обережно, намагається зайвого не обіцяти, але в той же час, запевняє: у двох школах, з цих чотирьох, буде розпочато навчальний процес.
«Всього зараз ми будуємо 11 шкіл. Вартість будівництва різна. Якщо ми беремо проєкт на 1300 квадратних метрів, то приблизно він вартує 110 млн грн. У нас є одна школа, яка трошки складніша в плані будівництва. Вона знаходиться в районів мікрорайону «Піски». Там треба було зробити свайне поле і тільки тоді ми змогли розпочати будівництво. Є менші школи, ніж ця. Наприклад, в Петрополі Широківської громади ми будуємо на 200 людей, в Люцерні – на 150 дітей. Там кошторисна документація менше. Обласний бюджет співфінансує 10%, міська територія – 30%», – говорить Іван Федоров.
На території Запорізької області знаходиться приблизно 60 тисяч дітей шкільного віку. Щодня 10 000 учнів ходять до школи.
Після введення в експлуатацію першої підземної школи, цифри трошки підростуть.
Мама двох синів – Надія Цукилова, говорить, що молодший син навчається в трьома класі і зараз він вперше побачив своїх однокласників.
«Менший (син) жодного дня не був в школі, перший день прийшов в пятницу. Раніше лише по камері бачив однокласників. Діти навчалися онлайн. Старший син ходив у початкову школу, а потім коронавірус, повномасштабна війна. Зараз їм подобається сучасної, безпечної школи. Діти хочуть спілкуватися», – розповідає мама учнів.
В ОВА планують значно збільшити кількість підземних шкіл та укриттів, де б можна було навчатися.
Раніше повідомлялося, будівництво школи в Комишувасі тимчасово поставили на паузу.
Джерело: 061.ua