Запорізька загальноосвітня спеціалізована школа-інтернат "Орієнтир", в якій навчаються діти з вадами зору, віднині має найсучасніше укриття. Проєкт, вартість якого складає 120 920 доларів, реалізували за три місяці за підтримки Програми розвитку ООН в Україні.
Як виглядає супер сучасне укриття – далі в репортажі 061.
"Укриття повністю відповідає чинним будівельним нормам. Тут встановлена енергоефективна система вентиляції європейського зразка, яка дасть змогу нормально знаходитись в укритті великій кількості людей. А воно розраховано на 180 осіб. Це укриття обладнано інвектором з двома акумуляторами, загальна потужність 9,6 кіловат (у разі відключення світла, працюватиме резервне живлення). Тактильна навігація для маломобільних людей, для людей з інвалідністю, а тут навчаються діти з вадами зору. На кожній двері є напис шрифтом Брайля, аби діти знали, що саме там знаходиться. Прокладені нові мережі, облаштовано сучасний медичний кабінет", – говорить під час екскурсії по новому об'єкту спеціалістка з питань закупівель і фінансів ПРООН Тамара Бойко.
На вході в укриття є спеціальний підйомник аби сюди можна було спустити маломобільну людину, облаштовано туалети та душові. В кухні встановлено фільтр аби вихованці та викладачі завжди мали очищену воду. В кімнатах відпочинку є двоярусні ліжка, меблі для релаксу, в іншій кімнаті – великий екран та лави.
"У нас в "Ориієнтирі" завжди була проблема – нестача навчального простору. Ми боремося за кожний клаптик, який можна використовувати в рамках освітнього процесу. У нас мало б бути 180 дітей, а у нас – 230. Те, що зробили для нас, це не лише укриття, це готовий кабінет соціально-побутового орієнтування, сенсорна кімната, це готовий клас психологічного розвантаження", – коментує директорка Запорізької спеціальної школи "Орієнтир" Ганна Тихомирова.
За її словами, в закладі на цей навчальний рік навчається 230 дітей, але 83 з них – нині проживають за межами міста.
В цьому році, завдяки тому, що заклад має укриття, школа працюватиме у змішаному форматі.
"На змішане навчання дали дозвіл батьки понад 100 вихованців. Крім цього укриття є ще 2 укриття, які сертифіковані та мають дозвіл від ДСНС. Тож, місця вистачить і дітям, і працівникам. Діти будуть приходити від 2 до 4 днів на тиждень будуть навчатися в школі", – пояснила директорка.
Наразі це єдине укриття в Запоріжжі, яке було зроблено за підтримки ПРООН. Аналогічні проєкти вже є в Києві (один об'єкт) та Одесі (2 об'єкти).
"Ми пишаємось тим, що ми зробили. Це мікропроєкт. Все, що ми робимо – для дітей. В ХХІ столітті дивно дарувати укриття, але сьогодні потрібно укриття. Ми даруємо його, бо головне безпека. Нехай сьогодні буде укриття, ми почекаємо, обіцяю ми повернемось з іншим подарунком. А поки, треба перемогти", – сказав керівник проекту (ПРООН) Ігор Кістеньов-Кавказький.
Він додав, що результат вийшов кращий, ніж очікувалося і дуже цінним є те, що укриття має подвійне призначення і вже найближчим часом буде використовуватися, як додаткові класні приміщення.
Джерело: 061.ua