Зв'яжіться з нами

Привіт, що ти шукаєш?

Запоріжжя

«Наслідки будуть набагато серйознішими» у Greenpeace засуджують плани Росатому щодо перезапуску ЗАЕС

Greenpeace Центральної та Східної Європи (CEE) рішуче засуджує плани “Росатому” та російського уряду щодо перезапуску ядерних реакторів на Запорізькій атомній електростанції.

Про це повідомляє пресслужба Greenpeace Центральної та Східної Європи (CEE) , передає 061.

Деталі першого плану перезапуску Запорізької АЕС містяться в офіційному документі, поданому російським урядом до Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). Документ розкриває плани будівництва великої насосної станції, призначеної для постачання води на атомну станцію.

Після знищення Каховської ГЕС 6 червня 2023 року, Запорізька атомна електростанція втратила доступ до води з Каховського водосховища. Шість реакторів Запорізької АЕС зупинені з 2022 року. В аналізі, опублікованому в лютому 2024 року, Greenpeace попередив, що атомна станція потребуватиме нової насосної системи для отримання води з русел Дніпра поблизу Запорізької АЕС.

"Відколи Росія напала, пошкодила та окупувала Запорізьку атомну електростанцію 4 березня 2022 року, ризик ядерної катастрофи був високим. Але якщо плани перезапустити реактори на станції будуть реалізовані, рівень ризику та наслідки будуть набагато серйознішими. Подання до МАГАТЕ 14 травня 2024 викликає обурення, адже Росія стверджує, що її "головним завданням є запобігання загрозам безпеці та захищеності станції, створеним київським режимом". Ні – загроза ядерної катастрофи повністю пов'язана з російською війною та окупацією станції – і це ще один випадок російського ядерного шантажу, який може вибухнути по всій Україні та Європі", – заявляє Шон Берні, спеціаліст з ядерних питань Greenpeace Центральної та Східної Європи.

У російській заяві до МАГАТЕ вперше з'явилася інформація про те, що планується будівництво насосної станції. Станція буде здатна подавати до 18 000 кубометрів води на годину до ставка-охолоджувача. Аналіз Greenpeace вказує на два потенційні місця для нової насосної станції.

У лютому 2024 року Greenpeace CEE у своєму аналізі щодо численних перешкод для перезапуску ЗАЕС зосередився на проблемі нестачі води і закликав Генерального директора МАГАТЕ зайняти рішучу позицію проти будь-яких російських планів перезапуску запорізьких реакторів. У березні 2024 року Greenpeace опублікував попередження, що перезапуск одного або декількох реакторів на майданчику атомної станції може призвести до катастрофи більшої, ніж Фукусіма чи навіть Чорнобиль. У 38 річницю Чорнобильської катастрофи Greenpeace International звернувся до Генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі з проханням запевнити, що МАГАТЕ жодним чином не сприятиме "Росатому" у перезапуску реакторів на Запорізькій АЕС.

"Росатом" не має законних повноважень на експлуатацію Запорізької АЕС – станція є власністю України. У “Росатома” також немає достатньої кількості кваліфікованих і досвідчених працівників, знайомих із Запорізькою АЕС. Понад два роки технічне обслуговування критично важливих установок було абсолютно неадекватним, і вісім разів станція втрачала всю електроенергію за межами майданчика через війну. Електропостачання необхідне для насосів водяного охолодження реакторів і відпрацьованого ядерного палива, а також для інших систем безпеки, і залишається вкрай нестабільним. Постачання води до ставка-охолоджувача значно ускладнилося після руйнування Каховської ГЕС російськими збройними силами. Перезапуск одного або декількох реакторів у такій ситуації не лише обурює, але й демонструє кричуще нехтування протоколами ядерної безпеки. Міжнародне співтовариство, включаючи МАГАТЕ, має докласти термінових зусиль, щоб зупинити реалізацію цих планів", – заявляє Ян Ванде Путте, фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Бельгії.

Greenpeace Центральної та Східної Європи виступає за санкції Європейського Союзу проти "Росатому" та їхніх ядерних партнерів у Європі та світі.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що армія РФ продовжує використовувати ЗАЕС як військовий плацдарм

Джерело: 061.ua