Запоріжжя

У Запоріжжі Міністр аграрної політики закликав фермерів та аграріїв займатись переробкою

Сьогодні, 12 вересня Запоріжжя з робочим візитом вперше відвідав міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль. На офіційних ресурсах Міністерства зазначається, що посадовець побував в Оріхівському районі, ознайомився з роботою місцевих агропідприємств та провів нараду щодо вирішення проблемних питань агросектору регіону.

Під час спілкування із представниками ЗМІ він сказав, що ситуація в Запорізькій області (70% території регіону в окупації) одна з найскладніших в країні.

Більше того, виклики, з якими стикаються місцеві аграрії та фермери, не можна порівнювати із викликами, які є, наприклад, у Львівській чи Закарпатській областях.

Він зазначив, що 10 вересня стартувала державна програма підтримки аграріїв з прифронтових територій. Згідно з її умовами, на територіях можливих бойових дій виплати складатимуть 1000 грн на один га посіяних культур. На територіях активних бойових дій – до 2000 грн на один гектар. Подати заявку можна через Державний аграрний реєстр до 25 вересня.

“Наше завдання – розширити набір інструментів, аби кожен фермерів міг отримати цю підтримку. Просто внести в законодавство поняття “зона активних бойових дій” і забути про фермера, ми не маємо права. Мы зобов'язані допомогтифеоме саме таким фермерам (які працюють в безпосередній близькості до лінії фронту, ред), бо вони є форпостом економіки в прифронтових областях”, – сказав він.

На питання, чи запроваджена програма компенсацій агровиробникам за використання сільгоспземель під фортифікації, він зазначив, що зараз активно це питання обговорюється із самими фермерами. “Фермери чітко розуміють пріоритетність – оборона – понад усе. Але ті вилучені землі, якіна, на жаль, вийшли з обігу під фортифікаційними спорудами, є проблемою і вона чітко озвучена в грошових коштах…. “, – сказав він, щоправда не уточнив, про які суми йдеться і чи є вони в бюджеті.

У той же час, за словами посадовці, держава планує надавати підтримку, як за рахунок бюджету, так і за допомогою залучення міжнародних партнерів.

“Задача міністерства – наповнити міжнародними коштами донорів бюджет підтримки аграріїв. Адже аграрію не важливо з якого джерела кошти, важливо щоб його спроможність була кращою, ніж була до підтримки” , – сказів Коваль.

Самі аграрії та фермери неодноразово піднімали питання нестачі калпів, адже через війну працювати в поля, практично нікому. “Ми розуміємо, що спроможність сільського господарства залежить від людей, які працюють на складній техніці… В 2024 році ми маємо значно більше, в півтори рази, заброньованих підприємств, ніж в 2023 році. Розуміємо, що оборона це пріоритет, але аграрії – це надія і фундамент нашої економіки”, – зазначив він.

Міністр також акцентував увагу на тому, що сьогодні аграріям соід думати про переробку.

“Закликаю фермерів брати фінансування в державних та комерційних банках, користуватись програмою 5-7-9 і йти в переробку, бо додана вартість в перероблений тоні зерна набагато вища, ніж просто в тоні зерна. Якщо сьогодні ми бачимо тенденцію по деяких видах продукції, що ціна знижується на сировину, значить моржа в переробника росте. Важливо збалансувати ринок вирощення продукції, ринок переробки і продажу готових харчових продуктів. Саме в переробці ми бачимо стабілізацію ринку. Чим більша індустріалізація, тим сильніша агрогалузь”, – додав він.

Джерело: 061.ua

Exit mobile version