Всеукраїнський проєкт, що має назву “Сад вертепів”, цього року показував вертепи у семи областях країни. Молодь грала маленькі театралізовані вистави у прифронтових та деокупованих громадах. Завітали з колядою і до Широківської громади Запорізької області. Більшість учасників проєкту зізнаються: раніше ніколи не брали участі ні в чому подібному. Місією проєкту є показати людям у прифронтових та інших громадах, що Різдво є.
Як колядували на Запоріжжі – бачили журналісти 061.
Координаторка вертепів, які приїхали до Запорізької області, на імʼя Маргарита родом з Галичини. Дівчина говорить, що для неї вертепування не є чимось новим, адже в дитинстві колядувала разом із друзями. Минулого року вона також брала участь у цьому проєкті, нині – відповідальна одразу за дві групи, що виступали в Широківській громаді.
«Для мене нове – нести цю культуру. Є культура дарування, а це – передача традицій, які ми маємо, іншим людям, аби вони далі їх несли. Ти не просто співаєш, не просто розважаєшся, ти несеш культуру і це дуже велика відповідальність», – говорить вона.
В одному з вертепів роль Ірода дісталася 18-річному Михайлу. Він наймолодший учасник проєкту.
«Щедрували, колядували, але вертеп не водили», – каже.
Михайло родом з Житомирської області. Про свого персонажа говорить так: «Ірод, в нашому вертепі, комуніст. Образ негативний, але цікавий. Мені цікаво в нього вживатися. Хоча я цю роль не обирав, мені така дісталася».
У Михайло чимало російськомовних реплік, це повʼязано із тим, що сценаристи хотіли як можна яскравіше показати зло, а нині – це Росія. «Я тебя озолочу, я все исправлю. Я тебе «Ниву» подарю», – так у вертепі Ірод намагається відкупитися від Смерті. Але Смерть все ж таки забирає його із собою.
«Сценарій є, але якщо його зрозуміти, то можна і імпровізувати», – каже Михайло.
Він додає, що батьки навіть з гордістю сприйняли те, що він у складі «Саду вертепів» мандруватиме прифронтовими регіонами. Щодо страхів, то вони були і щодо безпекової ситуації, а також були побоювання, що люди можуть негативно сприйняти їх.
Натомість мешканці Широківської громади із задоволенням фотографувалися з учасниками вертепу і щиро зізнавались: вперше бачать таке дійство.
Михайло навчається на стоматолога, але сподівається, що наступного року вони зможуть показати вертепи у більшій кількості регіонів. Зокрема, він особисто хотів би поїхати на Харківщину та Донеччину.
Смерть у вертепі грала 22-річна Надія, яка працює екологом. Її образ у виставі вийшов не стільки страшним, скільки справедливим, адже вона забрала Ірода, який хотів вбити Ісуса.
«Я з Києва і жодного разу не бачила істинний вертеп і жодного разу в дитинстві не брала у цьому участі. Наша місія – показати людям у прифронтових громадах, що Різдво є. Ми і несемо традиції, і самі черпаємо їх», – каже Надія.
Костюми для вертепів молодь шиє самостійно, якісь речі – дарують знайомі.
«Сад вертепів» – це культурний проєкт, створений на волонтерських засадах. Його учасники не заробляють гроші, адже вертеп — це в першу чергу культурна просвітницька ініціатива.
Раніше 061 публікував репортаж з відкриття першої підземної школи у Запорізькій області.
Підписуйтесь на наш канал в Telegram, щоб не пропустити важливі новини міста та області.
Джерело: 061.ua