Зв'яжіться з нами

Привіт, що ти шукаєш?

Запоріжжя

Як виїхати з окупованої території Запорізької області

Вже понад два роки, як загарбники захопили левову частину Запорізької області та фактично взяли в полон її мешканців. Спочатку ворог провів так званий “референдум”, потім – фейкові вибори президента, заборонив українську гривню, “вимкнув” українське телебачення, інтернет, мобільний зв'язок. Мешканці окупованих районів позбавлені можливості спілкування з рідними та близькими, які перебувать на підконтрольній Україні території.

Більше того, з кінця грудня 2022 року люди втратили можливість виїхати з окупації, адже ворог закрив “дорогу життя” – шлях від захопленої Василівки до Запоріжжя.

Залишатися в окупації дуже небезпечно. Лише за офіційними даними, ворог викрав понад тисячу людей, декого тримають “на підвалах”, звинувачуючи у роботі на українські спецслужби, інших – засудили за надуманими статтями, доля третіх – взагалі невідома.

  • Як можна виїхати з ТОТ?

На сьогодні виїхати з ТОТ надскладно. Це можливо лише через інші окуповані регіони та територію рф.

“Наразі є два основні маршрути: через Крим або Маріуполь-Новоазовськ. Після того, як українці опиняться на території рф, вони також матимуть вибір, яким чином рухатись далі”, – говорить начальник Бердянської МВА Вікторія Галіціна.

Перший варіант – виїхати до Грузії або до країн ЄС, звідки можна дістатись підконтрольної Україні території.

Другий варіант – скористатись пропускним пунктом Колотилівка-Покровка на кордоні рф з Сумською областю.

“Наразі це – єдиний піший пункт пропуску, який працює. Від КПП Колотилівка доведеться самостійно пройти близько 1,5 км, тож слід бути до цього готовими. При собі варто мати питну воду та необхідні ліки”, – говорить Галіціна.

  • Скільки часу займатиме виїзд з ТОТ?

Шлях виїзду з ТОТ на територію третіх країн може займати від 4 до 7 днів.

Важливо розуміти, що немає жодних гарантій того, що українці дістануться пункту призначення.

  • Що таке фільтрація?

Російські блокпости та фільтрація – це те, до чого треба бути готовим кожному, хто наважиться виїхати з ТОТ.

Фільтрація – це допити, заповнення російських анкет з провокаційними запитаннями, перевірка особистих речей і телефонів.

Варто розуміти, що пройти фільтрацію зможуть не всі. На будь-якому з фільтраційних пунктів людину можуть повернути назад.

Попри це, українські посадовці постійно закликають мешканців ТОТ виїжджати.

  • Як підготуватись до фільтрації?

Розпочніть життя телефону “з нуля”. Внесіть в нього контакти людей, з якими спілкуєтесь, але виключно з російської сім-картки.

“У вас не має бути абсолютно порожній гаджет. Це точно викличе підозри у росіян”, – говорить експерт з кібербезпеки (персональні дані людини не розголошуємо з безпекових питань).

Є хибна думка щодо соцмереж: якщо я видалю акаунт чи додаток і зітру повідомлення, то я чистий. Ні.

“Такі найбільш розповсюджені месенджери, як Телеграм, Вайбер, Сігнал тощо, всі проходять через центральні сервери. Тож, якщо ви видаляєте акаунт чи додаток, то всі ваші повідомлення залишаються на сервері. А це означає те, якщо ви потрапите на перевірку ФСБ, то вони витягнуть всі ваші листування за кілька років. Витягнуть те, про що ви вже і забули”, – говорить фахівець.

В телефоні обов'язково мають бути фотографії. Їх відсутність точно стане приводом для прискіпливої перевірки.

Людина має бути підписана на різні окупаційні канали, читати новини на ворожих ресурсах.

Якщо у людини є українська сім-картка і другий телефон, то завдання номер один – зробити так, аби російські військові його не знайшли.

Людина, яка виїжджає з ТОТ, також має попрацювати над собою – не нервувати, вести себе так, аби до неї не виникало додаткових питань.

  • Які документи треба мати при собі?

Російський паспорт, російське свідоцтво про народження для дитини.

Хоча вони не є гарантією успішного перетину кордону. Лише з українськими документами вас точно не пропустять.

Треба мати також запас пального, їжі, води, ліки.

Джерело: 061.ua