Запоріжжя

«Якщо є хтось поруч, хто тебе підтримує, то вже легше жити»: історія благодійного магазину «Дари Добро» у Запоріжжі

Благодійний магазин «Дари Добро» вже 8 років допомагає розвивати соціальні проєкти і підтримує нужденних. В період повномасштабної війни цей магазин безкоштовно надає підтримку ВПО, закриває потреби військових і дарує радість діткам. 061 поспілкувався зі співробітниками закладу про особливості роботи благодійного підприємництва, шалену підтримку запоріжців і волонтерські проєкти для дітей та дорослих.

Яким чином працюють благодійні магазини і що вони приймають

Людмила Гуреєва через війну в 2022 році залишилася без роботи. Аби не сидіти без діла, вона прийшла до благодійного магазину, в якому декілька останніх років допомагала, як волонтерка.

«Вперше я познайомилася з цим місцем десь років сім тому. Мене підштовхнула цікавість, бо я не знала, що таке charity shop і як це працює. Я приходила часто, як відвідувачка та знаходила для себе дуже гарні речі в прекрасному стані за невеликі кошти. Коли мене вже почали всі впізнавати, то сказали, що я можу приймати участь у їх діяльності, як волонтерка – перебирати речі, приводити їх до ладу, видавати. Об’єми тоді були не такі великі і ми все встигали, навіть дрібний ремонт робили, особливо, якщо це книжки чи іграшки. Також ми проводили майстер-класи, щоб ще більше людей про нас дізнавалися. З початку війни, коли дівчата почали виїжджати за кордон, то керівниця Оксана Стахневич запропонувала мені вже приєднатися офіційно у якості співробітниці магазину», – розказує Людмила Гуреєва.

Головна ідея роботи благодійного магазину полягає у підтримці соціально важливих ініціатив та допомозі нужденним через комерційну діяльність. Одяг, взуття, іграшки, книжки, посуд, предмети побуту надходять від благодійників. Тут є зали з речами для жінок, чоловіків та малечі. В магазині можна знайти дитячі меблі, речі для догляду за собою, карнавальні наряди та вінтажні аксесуари. Прибуток від продажів використовується для фінансування благодійних програм, допомоги нужденним, розвитку соціальних проектів. Частину речей не виставляють на продаж, а роздають безкоштовно внутрішньо-переміщеним особам та соціально вразливим категоріям населення.

Співробітники «Дари Добро» зазначають, що в основі ідеї є ресайклінг, тобто повторне використання речей, адже в родинах дуже швидко ростуть діти, ми самі змінюємося – худнемо, набираємо вагу, у нас змінюються смаки та стиль.

«Ми можемо придбати для себе щось нове, але є водночас і старі речі в гарному стані. Викидати їх шкода, бо ми пам'ятаємо, скільки ми витратили сил та коштів. Саме тому ми взяли на себе відповідальність трішечки розгрузити людей. Ви просто збираєте речі, приносите до нас. Тут у на сортуванні є наші дівчата-волонтери, які все це виокремлюють за віком, за статтю, за приналежністю. Приймаємо ми одяг, взуття, іграшки, книжки, аксесуари, посуд та все, що людина має в гарному стані, шкода викинути, а це може принести кому користь. Тут ми вже повторно цим речам даємо друге життя», – розказують в магазині.

97% речей потрапляють до благодійного магазину саме в якості гуманітарної допомоги. До повномасштабного вторгнення «Дари Добро» в рамках соціального проєкту співпрацював з селищними громадами по всій області та підтримували, зокрема, соціальні заклади, де знаходяться люди з інвалідністю, люди похилого віку та пацієнти з розладами психіки. Потроху надавали допомогу також інтернатам та дитячим будинкам.

«Коли настала окупація, бойові дії, ми залишилися без роботи. Ми також були налякані. Більшість наших дівчат – співробітниць, були вимушені поїхати за кордон або на Західну Україну, тому що було дуже страшно. Ми були розгублені, а коли до нас почали надходити перші запити про допомогу для евакуйованих людей, яких привозили майже у спідній білизні, то ми зрозуміли, що не можемо сидіти склавши руки. У кінці лютого – на початку березня була велика потреба в теплих речах. І запорізька громада вона дуже сильно згуртувалася – почали створювати центри збору, починаючи з якихось маленьких хабів, закінчуються Туристичним центром, цирком і театром ляльок. Тут люди могли прийти, отримати теплі речі, якийсь перекус, одежу, тимчасове житло, роботу, психологічну допомогу.Це було найважливіше, тому що люди втратили буквально за секунду все своє життя. Ми з дівчатами тоді прийняли рішення, якщо ми вже залишаємося тут на місці, то маємо робити щось тут», – розповідає Людмила.

Як війна змінила фокус уваги «Дари добро» і чим запоріжці можуть допомогти один одному

Навесні 2022 року «Дари Добро» знову відновив свою роботу і тут відкрили спеціальний відділ, де кожна людина, що була змушена покинути свою домівку і тікати від війни, або ж місцеві мешканці, що постраждали, могли прийти у будь-який час та безкоштовно обрати собі необмежену кількість речей.

«Ми не регламентували, ні кількість речей, ні стать цих речей. Бувало, що жіночки приходили, обирали на діток і на хлопців, або навпаки. Зараз ми ще більше розширили цей список та всі соціально незахищені верстви населення, вагітні, діти отримували безкоштовно речі. Навіть якщо людина просто прийшла і попросила допомоги, але в неї немає якогось спеціального статусу, то ми не можемо їй відмовити, бо людина наважилася звернутися за допомогою. Зазвичай наші люди чомусь бояться просити про допомогу, хоча вона зазвичай критично важлива. За своїм досвідом можу сказати, що навіть бесіда, як психологічна допомога, вона вже дає відчуття, що ти не один, що з тобою хтось є поруч. Якщо є хтось поруч, хто тебе підтримує, то вже легше жити», – кажуть співробітниці «Дари Добро».

За останній рік масштаби роботи проєкту виросли втричі. Тепер вони не лише надають допомогу людям по запитах, а в першу чергу збирають речі на потреби військових, що боронять нашу країну. Також надають допомогу захисникам та захисницям, що отримали поранення. Волонтери проєкту збирають на машини, техніку для військових та запустили лінію пошиття адаптивної білизни.Замість швів у адаптивному одязі використовуються липучки та кнопки, а на деяких виробах зав’язки та ґудзики.

«Якби не вони, нас би тут вже не було. Тому ми мусимо їм допомагати всім, чим можемо. В нашій команді є волонтерка Валентина, яка безпосередньо від нас направляє речі на військові шпиталі. І в цих запитах найкритичніша потреба завжди в спідній білизні та шкарпетках, засобах індивідуальної гігієни. Багато з хлопців мають важкі поранення, вони лежачі і звичайну білизну їм складно одягати. Саме тому була розроблена концепція адаптативної білизни. Разом з нашими партнерами ми зібрали тканину, надали нитки, а наші дівчата з Кривого Рогу виготовляють ці комплекти. Наша запорізька громада, що роз’їхалася по різним куточкам, нам дуже допомагала – нам надсилали посилки звідусіль, бо люди знають, що наша робота на виду, ми нічого не приховуємо і це дуже приємно», – промовляє Людмила Гуреєва.

Ще один напрямок підтримки військових – безстрокове надання тканини для плетіння маскувальних сіток. Наразі волонтери збирають переважно білу тканину. Також постійно збирають речі для військового госпіталя – бавовняні футболки, штанці, шкарпетки та засоби гігієни.

«У нас був і досить специфічний запит на теплі лижні костюм для розвідки. Хлопцям лежати в полях, їм треба були лижні костюми, щоб вони могли знаходитися там хоч який проміжок часу. Через низьку температуру, на жаль, у хлопців дуже багато обморожень, сильно страждають ноги та руки. Тому безпосередньо до кінця бойових дій ми будемо збирати теплі, сухі речі, щоб наші хлопці могли хоч на хвилиночку зняти цю мокру форму і вдягти ті ж теплі шкарпетки. Дівчата нам з Німеччини надсилали шкарпеточки, де до кожної пари були ще пристібнута записочка з побажанням або подякою і цукерочка», – розказують в «Дари Добро».

Також волонтери продовжують співпрацювати з прифронтовими громадами. Наприклад, на Нікопольщину, в перші ж дні обстрілів, надіслали півтори тони речей в якості гуманітарної допомоги.

«Після тієї жахливої трагедії в селищі Гроза до нас звернувся дідусь, що залишився сам з трьома онуками. Він сказав, що хата згоріла, а діти мерзнуть. Ми тоді надсилали їм адресну допомогу. А після вибуху у Краматорську, коли неможлива була евакуація, там залишилось дуже багато дітей. До нас зверталися волонтери і ми мали змогу надсилати речі поштою. Тоді ми отримали багато теплих слів подяки від дітей, які отримали теплі куртки, не дивлячись на те, що вони там сиділи в підвалі, вони раділи», – зі сльозами на очах каже Людмила.

Завдяки підтримки запоріжців магазин провів щорічну акцію по збору до школи діток, а на Новий рік подарували іграшки тим дітям, які цього потребували найбільше

«Цього року у нас був запит від дитячого клубу Happy kids. В них є на балансі 50 діточок, яким вони підготували солодкі подарунки, проте найбільше діти мріють про іграшки. Буквально за 10 днів, дякуючи нашим феям, які інколи не хочуть навіть фотографуватися і казати своє прізвище та ім'я, ми зібрали десь біля 70 іграшок. Пізніше передали ще іграшок, проте вже вживаних, але в гарному стані, щоб вони організували дитячу кімнату», – розказують про цей проєкт в «Дари Добро».

Крім військових, ВПО та дітей, в рамках соціального проєкту також завжди підтримують людей похилого віку. Благодійний фонд "Юлині бабусі" опікується старенькими, які залишилися на самоті або їх родина переїхала, а за станом здоров’я вони не можуть нікуди виїхати. Для таких людей похилого віку збирали теплі речі, які так люблять бабусі – хустиночки, рукавиці, шкарпетки, жилетки, прилади для рукоділля, ігри (пазли, лото) та невеличкі подарунки.

Також збирали книжки для понівечених бібліотек села Степне, де був обстріл місцевої школи.

«Ми збирали як класичну українську літературу, так і просто якусь фантастику, детективи, щоб було цікаво для діток від 6 до 17 років. У бібліотеку Михайла Коцюбинського у Чернігові ми також надавали книжки. Дорослу підтримуючу літературу збираємо та надаємо хлопцям у шпиталі і лікарні», – кажуть в благодійному магазині.

Поділитися речами, які у вас є в гарному стані, підтримати покупкою соціальні проєкти або ж підібрати речі та одяг для тих, хто цього потребує найбільше, можна щодня з 9.00 до 18.00 за адресою – проспект Соборний, 218.

Джерело: 061.ua

Exit mobile version