Зв'яжіться з нами

Привіт, що ти шукаєш?

Запоріжжя

Запорізькі поліцейські показали уламки ракет, якими ворог обстрілює місто, – ФОТО

За час війни їхня професія зазнала кардинальних змін. Про те, як вони повинні працювати і працюють в умовах війни, не написано в підручниках. Та попри це, вони вже мають достатньо досвіду, аби ділитись ним з колегами з інших країн. Мова про поліцейських, точніше слідчих, які одними з перших виїжджають на місця ворожих атак та мають задокументувати наслідки так, аби їх розглядали в міжнародних судах.
«Нам є про що розказати іншим країнам. Про це я точно запевняю. 9 років йде війна і ми опановуємо щось нове з кожним роком. Маємо знати, яким чином збирати доказової базу (допити, пояснення, підозри, документація) аби потім це можна було використовувати в міжнародних судах. Є певні вимоги і до доказової бази. Слідчі зараз – ці універсальні поліцейські. Слідчий – це трохи парамедик, кінолог, військовий і ще багато професій. Аби перемогти, ми повинні робити більше, ніж написано в наказах і інструкціях МВС. Кожен має робити трохи більше, ніж в інструкціях, бо може бути написано всього в наказах, бо війни раніше не було», – з такими словами звернувся до колег начальник ГУНП в Запорізькій області Артем Кисько.

Коли і чим ворог атакує найчастіше
Це спілкування відбувалось під час практичного семінару для на тему «Особливості організації досудового розслідування злочинів, пов’язаних зі збройною агресією проти України» (на прикладі кримінальних проваджень за фактами масового поховання, місць катування та розстрілу мирних жителів, місць збройного обстрілу цивільних об’єктів).
В залі, де проходив захід, зібрали фрагменти ракет, вилучених на місцях влучань в житлові будинки міста Запоріжжя.
Правоохоронці проаналізували, що найбільше обстрілів було здійснено в четвер, середу та понеділок. Якщо говорити про час, то росіяни випускали більшість ракет з 5:00 до 6:00 ранку, з 00:00 до 01:00 та з 01:00 до 02:00.
Як зазначив начальник управління вибухотехнічної служби ГУНП у Запорізькій області, полковник поліції Сергій Угрюмов, окупанти обстрілювали місто Запоріжжя та підконтрольні території Запорізької області артилерійськими боєприпасами, балістичними, крилатими ракетами.
«За статистикою, більшість обстрілів на даний час здійснюється крилатими ракетами типу Х-59, Х-35, Х-31, С-300. Внаслідок яких, багато руйнувань на території міста та області, є загиблі та поранені. Протягом 2022 року було кілька «прольотів» ракет Х-22. Маса яких – близько 960 кг в тротиловому еквіваленті. Руйнування значні. Показовий випадок – 9-поверховий будинок по вул. Зестафонська», – сказав Угрюмов.

Сергій Угрюмов додає, що російські солдати використовують ракети, які призначені для повітряних, радіолокаційних, морських цілей для атак по цивільній інфраструктурі і будинкам людей.
Фахівець зазначив, що ракети С-300 долітають до міста менше ніж за хвилину і тому попередити людей про небезпеку не завжди можливо. А от більшість крилатих ракет здатні побачити заздалегідь сили ППО. Тож, в людей є час – 3-5 хвилин аби перейти в укриття.
Важко знаходити тіла дітей
«Дуже важко іноді працювати, як людині. Адже у кожного з нас є родини, діти і ми ризикуємо життям. Але ми маємо допомагати людям. Попри небезпеку, ми чекаємо поки рятувальники на місці події знайдуть останній фрагмент тіла, аби встановити особу людини. Кожний випадок важко переживати, але коли знаходиш тіла дітей – це найважче», – розповідає начальниця відділу криміналістичного забезпечення слідчого управління ГУНП у Запорізькій області Ольга Скиртич.
Вона пояснює, що початку повномасштабної війни слідчим доводилось оглядали місця скоєння тяжких злочинів, таких як вбивства, крадіжки, ґвалтування. А зараз – вони переформатувалися.
«Раніше ми працювали з гранатами, боєприпасами Другої світової війни. А зараз – з ракетами, в тому числі і новітніми. Ми цьому не навчались, але зараз ми вже практики. Кожен експерт-криміналіст вже знає на практиці, як працювати, але без допомоги вибухотехніків нам важко», – ділиться пані Ольга.

Кожного разу, виїжджаючи на місце ворожої атаки, правоохоронці ризикують своїм життям.
«Коли ти виїжджаєш на місце "прильоту", то невідомо чи прилетить туди друга ракета. Наше завдання полягає в тому аби зафіксувати (фото та відео) фрагменти уламків, маркування. Це треба аби ми могли зібрати доказової базу і передати все до міжнародних судів», – каже слідча.
В МВС говорять, що поліцейські, які працюють в умовах постійних обстрілів, мають забезпечувати і особисту безпеку, і безпеку громадян.
Вже відкрито 3452 кримінальні провадження за фактами воєнних злочинів країни-терориста на території Запорізької області.
Станом на 15.09 2-23 внаслідок ракетних ударів по місту Запоріжжя загинуло 90 громадян, поранено – 315 осіб. Загалом в області загинуло 427 громадян, у тому числі 26 дітей. Поранення отримали 1241 громадянин, 84 з них – діти.
Навіщо МВС проводить семінари і тренінги
Сьогодні дуже важливо правильно здійснювати огляд місця влучань авіабомб, ракет, локації, де катували людей. Поліцейські мають розуміти, яким чином оглядати такі місця, як збирати доказової базу.
«МВС постійно вживає заходів щодо покращення та поліпшення підготовки поліцейських. Ми розуміємо, що в умовах воєнного стану, збройної агресії ми маємо адаптуватися під ті умови, в яких сьогодні діють наші поліцейські. Саме тому міністерством організовано серії виїзних семінарів, тренінгів щодо особливостей розкриття, розслідування воєнних злочинів. Це вже друга серія тренінгів. Перші було проведені два місяці тому, на території Харківщини, Херсонщини, Сумщини», – пояснює Директор департаменту освіти, науки та спорту МВС Олександр Тарасенко.
Джерело: 061.ua