Запоріжжя

Знищення F-16, поїдання собак та хімічні лабораторії ЗСУ: про що брехали окупанти у Запорізькій області

Дії російської армії в топі повідомлень з фейками та маніпуляціями, які тиражують колаборанти та окупанти в телеграм-каналах окупованої частини Запорізької області та пропагандистських російських медіа.

Минулого тижня значна частина повідомлень про російську армію була присвячена темі успішних атак по військових цілях – знищення ангара з літаками F-16 на Івано-Франківщині, прицільному удару по військовим у Запоріжжі, викриттю хімічної лабораторії ЗСУ в Авдіївці. Також маніпулювали щодо поширення так званої «бандерівської» ідеології на західний світ, евакуації мирного населення нібито через обстріли ЗСУ, а також історії про те, як СБУ "віджимає" бізнес та відправляє тих, хто не дає хабарі «на убой» в ЗСУ. У порівнянні з попереднім тижнем суттєво зросла в телеграм-каналах реклама контрактної служби у РФ – об’яви, рекламні пропагандистські ролики, багато відео, афіш і так далі.

В телеграм-каналах тимчасово окупованих територій області педалювалися дописи про те, як в Україні пригріли мігрантів і вони годували людей шаурмою з вбитих собак, а також поширювалися цинічні заяви зі сторони російського МЗС щодо «загрози глобальному миру та безпеці» через політику США та Британії в той час, як РФ щодня вчиняє воєнні злочини на території України.

Ще 18% фейків стосувались злочинів української армії, ще по 9% фейків припали на мобілізацію, економіку та підтримку західних партнерів. На фейки з соціальної тематики, знецінення України, освіту, територіальну цілісність і інше припало всього 15% дописів.

Значна частина фейків та маніпуляцій присвячена атакам ЗСУ на тимчасово окупованих територіях. Аби деморалізувати воїнів та населення окупанти використовують тактику з «вкидами» нічим не підкріплених цифр про численні втрати української армії, визначені домовленості про перемир’я на умовах Росії, знищену техніку та полон українських воїнів.

За позаминулий тиждень, з 26 по 30 серпня трохи змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій продовжує залишатися однойменний телеграм-канал так званого губернатора окупованої частини Запорізької області Євгена Балицького з 33% маніпуляцій від загальної кількості. На другому та третьому місці опинилися канал «Запорожский Вестник» та «Мелитопольская районная администрация» з показниками маніпуляцій у 22% відповідно. «Токмак Сегодня» мав маніпулятивні твердження в 18% своїх дописів, а «Наш Энергодар» – в 11%.

Найбільше ж фейків цього тижня знову продукував також телеграм-канал окупаційного губернатора Євгена Балицького – 8% дописів містили недостовірну інформацію. На другому місці – «Запорожский Вестник» з 7% фейків. В топі фейкометів стабільно залишається і телеграм-канал «Токмак Сегодня» з 6% недостовірної інформації.

Фейк про знищення ангара з літаками в Івано-Франківську

В останній місяць серпня окупаційні телеграм-канали з подачі російської пропаганди, виправдовуючись за ракетні удари по Україні називаючи різні місця ймовірного базування F-16, куди нібито були спрямовані ракети.

Так, в телеграм-каналі колаборанта та так званого голови "координаційної ради з інтеграції нових регіонів при АП РФ" Володимира Рогова наприкінці серпня був цілий пост присвячений результативним «прильотам» в 15 регіонах України.

«В Ивано-Франковске удар был нанесён по ангару с техникой, взрыв произошёл в районе, где боевики ВСУ спрятали два F-16», – зокрема, повідомляв він.

Крім цього Рогов заявив, що частину Івано-Франківська нібито перекрито військовими.

Наступного дня видання AVIA.PRO спростувало інформацію своєї ж пропаганди, визнавши, що ця інформація фейкова

“Сообщения о якобы размещении истребителей F-16 на аэродроме в Ивано-Франковске оказались недостоверными. Источник, знакомый с авиабазой, сообщил, что покрытие, изображённое на опубликованных фотографиях с истребителем F-16, не соответствует реальному покрытию, используемому в железобетонных укрытиях на этом аэродроме. Это ставит под сомнение подлинность представленных кадров.

Як повідомила голова Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук Росія атакувала 26 серпня інфраструктурний об’єкт. Є п’ятеро постраждалих.

Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків після ранкового обстрілу росіян повідомив про те, що у громаді немає постраждалих та є мінімальні пошкодження інфраструктури.

“Ушкодження є мінімальні, це загоряння трави на межі франківської громади і деякі пошкодження невеличкі в одній сільській громаді. Але загалом все відбулося для Франківської громади дуже добре”, – розповів Марцінків.

Фейк про виявлення лабораторії ЗСУ з величезним обсягом хімічної зброї

27 серпня генерал Ігор Кирилов, керівник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту збройних сил РФ, провів брифінг. Під час цього заходу він звинуватив Україну та США в порушенні міжнародних договорів про заборону хімічної та біологічної зброї.

Його слова приводить окупаційне видання «Токмак Сегодня»: Лабораторию с химическим оборудованием нашли специалисты в районе Авдеевки, в ней производили отравляющие вещества общеядовитого действия. Изготавливалось до трех килограмм в сутки, что составляет более 40 тысяч летальных ингаляционных доз для человека. В лаборатории обнаружили полупромышленный ротационный испаритель, фильтрационную вытяжную систему, химические реакторы, баллоны с углекислотой и стеллажи с лабораторной посудой и реактивами. С них сняли пробы — на образцах нашли следы, в частности, цианистого натрия и серной кислоты».

Як нагадує Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки SPRAVDI, ще 2022 року Росія почала поширювати фейк про те, що в Україні працює мережа лабораторій і проводить небезпечні біологічні експерименти. У цьому Києву, звісно ж, допомагали з Вашингтона, а головною метою було створення біологічної зброї.

По тим світлинам, які прикріплені в дописі, абсолютно не можливо ідентифікувати реальне місце розташування цієї хімічної лабораторії та зрозуміти чи взагалі вона знаходиться в Авдіївці. Крім слів російських військових, доказів того, що у цьому приміщенні є елементи виготовлення хімічної зброї теж немає.

Голова Авдіївської ВЦА Віталій Барабаш зазначає, що аналогічну лабораторію для створення “хімічної зброї” будь-який росіянин може сам створити у себе вдома. В середньому це може обійтись у 400 тисяч рублів або 168 тисяч гривень чи 4,5 тисячі доларів.

Джозеф Мансо, постійний представник США в ОЗХЗ, на брифінгу у грудні 2022 року назвав російські звинувачення «абсолютно неправдоподібними». Адже Росія ніколи не скаржилася на дотримання Україною зобов’язань і ніколи не піднімала питання про можливе виробництво хімічної зброї в України до самого моменту напередодні вторгнення, коли це явно стало частиною їхньої програми дезінформації. Він додав, що Україна понад 25 років в ОЗХЗ, і на неї не було жодної скарги.

Нагадаємо, що 1993 року Україна приєдналася, а 1998 року ратифікувала міжнародну Конвенцію про заборону хімічної зброї. Тоді ж було знищено весь хімічний арсенал, який дістався Україні у спадок від СРСР, що й зафіксували міжнародні спостерігачі. Дотримання конвенції суворо контролюється Організацією із заборони хімічної зброї, яка здійснює інспекції військово-промислових об’єктів країн-підписантів.

Фейки щодо мігрантів в Україні, які вбивають собак на шаурму

На фоні того, що в Росії запровадили жорстке витіснення мігрантів, російська пропаганда продовжує поширювати неправдиві повідомлення щодо безконтрольних дій мігрантів в Україні та вбивства тварин.

Російська пропаганда перекрутила історію з нібито виявленням у Миколаєві заморожених трупів собак у вантажівці.

Так, окупаційний посадовець Володимир Рогов робить акцент в цій історії на на етнічній приналежності та зазначає, що собаче м’ясо вже стало «традиційним та поширеним продуктом» в Україні

«2,5 тонны замороженных собак перевозил грузовик, который попал в ДТП в центре Николаева. Задержана супружеская пара из Узбекистана. Пара "ценных иностранных специалистов" ловила бездомных собак, убивала их, а затем перерабатывала мясо. Точное число убитых животных пока не установлено, но по оценкам экспертов оно может варьироваться от 170 до 200 собак и это только в одной партии. Случай в Николаеве лишний раз подтвердил правило, что собачье мясо на подконтрольных режиму Зеленского территориях стало традиционным и распространённым продуктом», – написав Володимир Рогов.

Вторить йому «Токмак Сегодня» словами, що «узбеки массово кормили хохлов шаурмой с собачьим мясом.

Насправді ж у серпні 2024 року медіа та анонімні телеграм-канали, включно з проросійськими джерелами, поширили інформацію про ДТП в Миколаєві, де вантажівка нібито перевозила 2,5 тонни "заморожених собак". Оригінальне джерело – публікація на сайті "Новини-Н". Пізніше редакція оновила публікацію, після того як КП "Центр захисту тварин" заперечив цю інформацію.

Міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич записав відео, де спростував інформацію про перевезення "заморожених собак". За його словами, у вантажівці були медичні відходи, а не тварини. Це підтвердила поліція, заявивши, що автомобіль перевозив 339 кг біологічних матеріалів та медичних відходів.

Маніпуляція могла виникнути через плутанину з терміном "біологічні відходи", під яким часто розуміють і трупи тварин. Журналісти також могли помилково використати цифру 2,5 тонни, яка є технічною характеристикою вантажопідйомності автомобіля Renault Master.

Що стосується тих мешканців Узбекістану, яких звинуватили в цій історії окупаційні телеграм-канали та навіть розмістили їх світлини, то швидкий пошук у Google за фотографіями показує, що це світлини з сайту міністерства внутрішніх справ Киргизької Республіки від 17 квітня 2024 року. У пресрелізі киргизьких правоохоронців ідеться про незаконну схему контрабанди товарів та переправлення людей через кордон з Узбекистаном. Там і були опубліковані фотографії двох людей, яких окупаційні телеграм-канали чомусь назвали власниками кіосків із шаурмою в Миколаєві

Джерело: 061.ua

Exit mobile version